برای جبران خطرات سلامتی ناشی از نشستن در طول روز وجود باید تحرک متناوب انجام بدهید. اما هر چند دقیقه یک بار و هر بار به چه مدت؟

به گزارش مجله خزرکوه، برای کاهش اثرات مضر نشستن بر سلامتی، هر نیم ساعت یکبار 5 دقیقه پیاده روی سبک داشته باشید. این یافته کلیدی مطالعه جدیدی است که در مجله Medicine & Science in Sports & Exercise منتشر شده است.

برای جبران خطرات سلامتی ناشی از نشستن در طول روز وجود باید تحرک متناوب انجام بدهید. اما هر چند دقیقه یک بار و هر بار به چه مدت؟

محققان نوشته اند:

ما از 11 فرد سالم میانسال و مسن خواستیم که به مدت 8 ساعت - که نشان دهنده یک روز کاری استاندارد است - در طول پنج روز جداگانه در آزمایشگاه ما بنشینند. در یکی از آن روزها، شرکت نمایندگان تمام 8 ساعت را می نشستند.

اما در روزهای دیگر، ما چندین راهبرد مختلف برای از بین بردن سکون افراد با راه رفتن سبک آزمایش کردیم. به عنوان مثال، در یک روز، شرکت نمایندگان هر نیم ساعت یک دقیقه پیاده روی کردند. روزی دیگر هر ساعت 5 دقیقه پیاده روی می کردند.

هدف ما یافتن کمترین مقدار پیاده روی برای جبران اثرات مضر نشستن بر سلامتی بود. به طور خاص، ما تغییرات در سطح قند خون و فشار خون، دو عامل خطر مهم برای بیماری قلبی را مقدار گیری کردیم .

ما دریافتیم که 5 دقیقه پیاده روی سبک هر نیم ساعت تنها راهبردی است که سطح قند خون را در مقایسه با نشستن تمام روز به مقدار قابل توجهی کاهش می دهد. به طور خاص، پیاده روی 5 دقیقه ای هر نیم ساعت، افزایش قند خون پس از خوردن غذا را تقریبا 60 درصد کاهش می دهد.

این راهبرد بعلاوه فشار خون را در مقایسه با نشستن تمام روز، چهار تا پنج امتیاز کاهش داد. اما پیاده روی های کوتاه تر و کمتر باعث بهبود فشار خون نیز می گردد. حتی فقط یک دقیقه پیاده روی سبک در هر ساعت فشار خون را تا پنج امتیاز کاهش می دهد.

علاوه بر فواید سلامت جسمی، فواید سلامت روانی نیز در استراحت برای پیاده روی وجود دارد. در طول مطالعه، از شرکت نمایندگان خواستیم تا با استفاده از پرسشنامه شرایط روانی خود را ارزیابی نمایند. ما دریافتیم که در مقایسه با نشستن در تمام روز، 5 دقیقه پیاده روی سبک هر نیم ساعت احساس خستگی را کاهش می دهد، روحیه شرکت نمایندگان را بهتر می نماید و به آنها یاری می نماید تا انرژی بیشتری داشته باشند.

ما بعلاوه دریافتیم که حتی یک بار پیاده روی در هر ساعت برای تقویت خلق و خو و کاهش احساس خستگی کافی است.

چرا مهم است

افرادی که ساعت ها می شینند به بیماری های مزمنی از جمله دیابت، بیماری قلبی، زوال عقل و چندین نوع سرطان با نرخ بسیار بالاتری نسبت به افرادی که در طول روز جنبش دارند، مبتلا می شوند. سبک زندگی کم تحرک نیز افراد را در معرض خطر مرگ زودهنگام قرار می دهد.

مشکل بی تحرکی از زمان آغاز همه گیری COVID-19 بدتر شده است . با دورکاری، مردم این روزها تمایل کمتری به بیرون رفتن از خانه دارند. بنابراین واضح است که راهبردهایی برای مبارزه با مشکل رو به رشد بهداشت عمومی قرن 21 مورد احتیاج است.

دستورالعمل های فعلی توصیه می نمایند که بزرگسالان باید کمتر بنشینند، بیشتر حرکت نمایند. اما این توصیه ها هیچ توصیه یا استراتژی خاصی در خصوص اینکه چند وقت یکبار و چه مدت حرکت کنید ارائه نمی کردند.

اما بسیاری از بزرگسالان مشاغلی مانند رانندگی کامیون یا تاکسی دارند که به سادگی نمی توانند هر نیم ساعت یکبار پیاده روی نمایند.

یافتن راهبردهای جایگزینی که نتایج قابل مقایسه ای را به همراه داشته باشد، می تواند چندین گزینه مختلف را در اختیار عموم قرار دهد و در نهایت به افراد این امکان دهد که راهبرد مناسبی انتخاب نمایند.

منبع: The Conversation

منبع: یک پزشک
انتشار: 28 دی 1401 بروزرسانی: 28 دی 1401 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 1741

به "برای جبران خطرات سلامتی ناشی از نشستن در طول روز وجود باید تحرک متناوب انجام بدهید. اما هر چند دقیقه یک بار و هر بار به چه مدت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای جبران خطرات سلامتی ناشی از نشستن در طول روز وجود باید تحرک متناوب انجام بدهید. اما هر چند دقیقه یک بار و هر بار به چه مدت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید