بیانیه مجمع انجمن های گروه پزشکی کشور؛ تجمعات عظیم ممنوع گردد، خطر شعله ور شدن کرونا

به گزارش مجله خزرکوه، مجمع انجمن های گروه پزشکی کشور، در خصوص تعطیلی اجتماعات مذهبی و کنکور در ایام پیش رو بیانیه مهمی صادر کرد.

بیانیه مجمع انجمن های گروه پزشکی کشور؛ تجمعات عظیم ممنوع گردد، خطر شعله ور شدن کرونا

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، هیأت مدیره مجمع انجمن های گروه پزشکی ایران، در نامه ای به حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران، عنوان داشتند؛ مجمع انجمن های علمی گروه پزشکی ایران که برگزیده تمام انجمن های علمی است که به کار سلامت می پردازند لازم می داند نگرانی عمیق خود را از آنچه که این روز ها به دلیل بحران کرونا بر کشور می گذرد و نحوه مقابله با آن، ابراز دارد. به خصوص در مقاطعی که به دلیل سنت های ملی و مذهبی و اجتماعات مرسوم آن ها احتیاجمند اتخاذ سیاست هایی ظریف و هوشمندانه هستیم این نگرانی و به تبع آن این احساس مسئولیت ابعاد عظیم تری می یابند. به عنوان صدای سیستم سلامت کشور و مجموعه ای که شامل انجمن های متخصصین و کارشناسان آمار و اپیدمیولوژی و پزشکی اجتماعی هم می شود، به عنوان مجموعه ای که تک تک احاد او ماه ها است در پیکاری بی امان با این بحران به سر می برند و نقاط ضعف را به خوبی تجربه نموده و می شناسند هشدار می دهیم عدم رعایت توصیه های کارشناسانه مجمع و سیستم سلامت باعث ابتلاء و مرگ و میر با ابعادی به مراتب دهشتناک تر از پیش خواهد شد.

اگر امروز روزانه دویست مرگ و 2000 ابتلاء ثبت می شود بر اساس بعضی پیش بینی ها در صورت عدم رعایت جدی دستورالعمل ها در سه ماه آینده این آمار تا 1600 مرگ در روز هم افزایش خواهد یافت. خستگی نیرو های انسانی کادر پزشکی و به انتها رسیدن منابع سلامت در چنین شرایطی چشم اندازی بسیار تیره و تکان دهند پیش چشم آشکار می نماید؛ بنابراین به عنوان یک نظر کارشناسی با پذیرش تمام مسئولیت های اجتماعی و اخلاقی آن، اعلام می کنیم: عزاداری و مراسم مذهبی در اجتماعات و گروه ها به علاوه تجمعات عظیم مثل کنکور بدون رعایت شرایط لازم باید اکیداً ممنوع شده بر ممنوعیت آن نظارت جدی و انضباطی اعمال شود.

اولاً: خطر شعله ور شدن ابتلاء و تلفات فراوان در جمع عزاداران به هم فشرده اظهر من الشمس است و بازتاب منفی این ابتلاء در کوتاه مدت و دراز مدت بر توده مردم و به خصوص دینداران شایان تأملی ویژه است. چرا که بر اساس اعتقادات مسلم ما از بین بردن تنها یک زندگی به معنی از بین بردن حیات همه انسان ها است.

ثانیاً: عشق ابا عبداله الحسین در رگ و پی ایران و هر ایرانی جاری است و بخش پرافتخار هویت ملی ماست. تعطیلی مراسم گروهی ایام محرم به هیچ رو به معنای تعطیل عزاداری یا عدم عظیمداشت سرور شهیدان نیست. یاد این حماسه همیشه، و همه ساله و به خصوص در این ایام بر روح و روان این ملت آن چنان جاری است که احتیاج به تبلیغ ندارد. از سوی دیگر تعطیل مراسم گروهی محرم، درک پیغام تاریخی عاشورا مبنی بر گذشتن از خود و سلایق خود در برابر مصالحی عالی تَر، که در اینجا حفظ سلامت امت تعبیر می شود.

شعله ور شدن شیوع کرونا به دنبال اجتماعات موضوعی نیست که در پرده بماند و تأثیر منفی ان بر توده علاقمندان اباعبداله و عاشقان عاشورا و توده مردم را به راحتی می توان پیش بینی کرد. محدودیت های شدید در زیارت خانه خدا -کعبه -در این ایام نمایانگر ضرورت تعطیلی تمامی مناسک دینی تجمعی من جمله مراسم ایام محرم است. تبلیغات رسانه های خارجی در صورت عدم تعطیلی این مراسم هم دور از انتظار نیست.

مردم فهیم ایران بی تردید ارزش سختگیری های دولت -این پدر سخت گیر عاقبت اندیش -را چه به شکل جریمه خاطیان و چه به شکل قرنطینه بعضی شهر ها و اماکن، قدر شناسند و در روز مقتضی پاس خواهند داشت.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 2 مهر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 693

به "بیانیه مجمع انجمن های گروه پزشکی کشور؛ تجمعات عظیم ممنوع گردد، خطر شعله ور شدن کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه مجمع انجمن های گروه پزشکی کشور؛ تجمعات عظیم ممنوع گردد، خطر شعله ور شدن کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید