خودروی دوستدار محیط زیست در راه است

به گزارش مجله خزرکوه، ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل ونقل پیشرفته معاونت علمی گفت قرار است خودروهای دوستدار محیط زیست به تولید برسند.

خودروی دوستدار محیط زیست در راه است

تولید خودروی اکسیژن با راهبری ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با کمک یک شرکت خودروسازی، 80 درصد داخلی سازی شد و به زودی به تولید انبوه می رسد.

نرم افزار و سیستم باتری آن کاملا بومی و توسط مهندسان ایرانی طراحی و تولید شده است. خودروی تمام الکتریکی هوشمند اکسیژن مراحل طراحی و نمونه سازی را طی کرده است و نسخه مفهومی آن به زودی رونمایی خواهد شد.

خودرو اکسیژن قابلیت پیمودن 220 کیلومتر با هر نوبت شارژ را دارد و سرعت آن به 85 کیلومتر در ساعت می رسد که بر اساس سفارش، امکان افزایش پیمایش با هر بار شارژ تا 300 کیلومتر و حداکثرسرعت 110 کیلومتر در ساعت وجود دارد. هر باطری عمری به اندازه 3 هزار سیکل شارژ دارد یعنی باطری هر خودرو باید بعد از هشت سال تعویض شود.

عمر مفید الکتروموتور خودروی مذکور 20 سال است به همین دلیل هزینه های جانبی مانند روغن، بنزین، فیلتر و تعمیر موتور برای مصرف کننده وجود ندارد و از لحاظ اقتصادی بسیار مقرون به صرفه است.

قیمت تمام شده محصول برای شرکت با در نظر دریافت همه هزینه های قطعات و غیره برای هر دستگاه خودرو الکتریکی 8 هزار و 500 پانصد دلار معین شده است که در حال حاضر یکی از پایین ترین قیمت ها برای خودروهای برقی است که تجاری سازی خواهد شد. این خودرو نخستین نمونه ایرانی در بازار داخلی است که تجاری سازی خواهد شد.

به واسطه امتیازهای در نظر گرفته شده برای خودروهای الکتریکی از قبیل ورود آزاد به محدوده های طرح و ترافیک، معافیت از اقتصادیات، نداشتن هزینه های جانبی از جمله روغن، بنزین، فیلتر و تعمیر موتور می توان مدعی شد این خودرو جای خود را در بازار باز خواهد کرد.

این شرکت با بیش از دو دهه فعالیت در عرصه بین المللی به عنوان شرکتی پیشرو در زمینه طراحی و تولید خودروهای با فناوری بالا فعالیت دارد و نخستین شرکت در کشور است که از وزارت صنعت، معدن و تجارت در زمینه تولید خودروهای الکتریکی پروانه بهره برداری دریافت کرده است.

آلودگی ها و ترافیک های شهری یکی از معضلات بزرگ این روزها است و مدیران شهری را موظف به تعریف و تدوین راه کارهایی برای حل این معضل کرده است تا بتوانند از آلودگی بیشتر محیط زیست و مصرف زیاد سوخت های فسیلی بکاهند. در این راستا طرح تولید خودروهای الکتریکی در کشورها آغاز شده است.

در ایران تولید خودروی الکتریکی هوشمند اکسیژن با حمایت ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با کمک زیست بوم فناوری و نوآوری و با اتکا به توان دانشی و تخصصی جوانانمان اجرایی شده است.،مهر

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 27 دی 1399 بروزرسانی: 27 دی 1399 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 921

به "خودروی دوستدار محیط زیست در راه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خودروی دوستدار محیط زیست در راه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید