سقف کوتاه جو در فصل های سرد و آلودگی هوا

به گزارش مجله خزرکوه، تهران (پانا) - مدیر واحد مدل سازی و پیش بینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با تشریح اطلاعات نو شرکت کنترل کیفیت هوای تهران درباره غلظت و ضریب تهویه آلاینده های جوی مرکز گفت میانه غلظت ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون شهر تهران در آذر ماه 1400 بیشتر از آذر ماه 1399 بود.

سقف کوتاه جو در فصل های سرد و آلودگی هوا

به گزارش ایسنا، حسین شهبازی با اشاره به پایداری جوی و تاثیر آن روی تهویه هوای تهران گفت: یکی از اتفاقاتی که در فصول پاییز و زمستان رخ می دهد، پایداری جوی است که سبب می شود تهویه هوا به کندی انجام شود. در نتیجه آلاینده ها روی هم انباشته می شوند.

وی با تشریح لایه اختلاط و تغییرات آن در فصول سرد سال گفت: در جو لایه ای به نام لایه اختلاط وجود دارد. این لایه به عنوان سقف برای آلاینده ها عمل می کند و نمی گذارد که آلاینده های جوی از این سقف بالاتر بروند. ارتفاع این لایه در فصل تابستان و روزهایی که هوا گرم است به 4000 تا 5000 متر افزایش می یابد اما در فصول سرد سال مانند پاییز و زمستان این لایه افت می کند و به کمترین اندازه خود می رسد که در برخی موارد تنها 50 متر است. لذا سقفی که آلاینده ها برای صعود در فصول سرد سال مانند پاییز و زمستان دارند، بسیار کمتر از فصول گرم مانند بهار و تابستان است.

مدیر واحد مدل سازی و پیش بینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با تاکید بر اهمیت عامل وزش باد در پراکنده کردن آلاینده های جوی اظهارکرد: سرعت باد در فصول پاییز و زمستان کاهش پیدا می کند و پراکندگی آلاینده ها با مشکل روبرو می شود.

شهبازی با اشاره به ضریب تهویه هوای تهران گفت: مجموع این فاکتورها و عواملی که در انباشت آلاینده ها و پایداری هوا تاثیرگذار است از طریق شرکت کنترل کیفیت هوا بررسی و پایش شده است و به عنوان ضریب تهویه گزارش می شوند. ضریب تهویه کم در پاییز و زمستان سبب شده اند تا تجمیع آلاینده ها با سرعت بسیار بیشتری نسبت به زمان های دیگر صورت پذیرد. این پارامتر کمک می کند تا سرعت تهویه آلاینده هایی که از منبع آلاینده تولید و وارد جو شده اند، بررسی و مشخص شود که چقدر زمان نیاز است تا این آلاینده ها از جو خارج شوند؟

وی ضمن مقایسه شرایط ضریب تهویه هوای تهران در آذرماه 1400 و 1399 اظهارکرد: در گزارش ما مقایسه ای میان شرایط این داده ها در آذرماه سال های 1400 و 1399 انجام شده است . آمار نشان می دهد که ضریب تهویه در آذر ماه سال 1400 و 1399 به جز در روزهای محدودی، در مابقی روزها تفاوت محسوسی نداشته است.

مدیر واحد مدل سازی و پیش بینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران ضمن مقایسه غلظت ذرات معلق در بازه زمانی آذرماه سال گذشته تا سال جاری گفت: مقایسه غلظت آلاینده ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون نشان می دهد که میانه ماهانه غلظت این آلاینده در آذر 1400 بیشتر از سال 1399 بوده که از عوامل آن می تواند به کاهش محدودیت های ناشی از بیماری کووید 19 و کاهش تعداد روزهای همراه با بارندگی در آذر ماه 1400 اشاره کرد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 1618

به "سقف کوتاه جو در فصل های سرد و آلودگی هوا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سقف کوتاه جو در فصل های سرد و آلودگی هوا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید