هرآنچه که باید راجع به کلسترول خون بدانیم

به گزارش مجله خزرکوه، چه عواملی باعث کلسترول بالا می شوند؟کلسترول هم دوست و هم دشمن ماست.وقتی در سطح نرمال باشد، ماده ای ضروری برای عملکرد طبیعی بدن است.اما اگر اندازه آن بالا رود، تبدیل به دشمنی پنهان می گردد که باعث حمله قلبی می گردد.

هرآنچه که باید راجع به کلسترول خون بدانیم

کلسترول خون چیست؟ با کلسترول بالای خون چه کنیم؟

آیا در آزمایش خونی که داده اید، کلسترول خونتان بالا بوده؟ آیا هدف پایین آوردن کلسترول خون را دارید؟ اولین قدم برای شما این است که بفهمید کلسترول خون چیست.

کلسترول یک ماده چربی مانند و مومی است که در کبد و سایر سلول ها ساخته شده و در برخی از انواع غذاهای خاص از جمله لبنیات، تخم مرغ و گوشت یافت می گردد.

بدن برای عملکرد عادی و مناسب به میزان مناسبی کلسترول احتیاج دارد. دیواره ها و غشاء سلولی بدن برای فراوری هورمون، ویتامین D و اسیدهای صفراوی که به هضم چربی یاری می نماید احتیاج دارد، البته این احتیاج میزان محدودی بوده و اگر خیلی بیشتر از میزان مورد احتیاجتان دریافت کنید، بدنتان در خطر انواع بیماری از جمله بیماری های قلبی قرار می گیرد.

کلسترول خون و بیماری های قلبی

زمانیکه میزان زیادی کلسترول در خون شما موجود باشد، ممکن است این کلسترول ها رسوب نموده باعث تنگ شدن رگهای شما و در نتیجه کاهش خون رسانی به قلب می گردد. در گذر زمان این باریک شدن رگها باعث تصلب شریان و درنتیجه ابتلا به بیماری های قلبی می گردد.

زمانیکه خون حاوی اکسیژن کافی به قلب نرسد، فرد دچار درد قفسه سینه و در نتیجه آنژین می گردد. اگر خونرسانی به بخشی از قلب کاملا قطع گردد، فرد دچار بیماری عروق کرونر و در نتیجه سکته قلبی می گردد.

انواع کلسترول چیست؟

کلسترولی که درون خون شما حرکت می نماید، به پروتئین ها می چسبد و تشکیل بسته ای بنام لیپوپروتئین می دهد. لیپوپروتئین ها به چند دسته پرچگالی، کم چگالی و یا خیلی کم چگالی بسته به ترکیب میزان چربی و پروتئین تقسیم می شوند.
لیپوپروتئین کم چگالی(LDL)
این نوع لیپوپروتئین که به LDL یا کلسترول بد معروف است، می تواند باعث رسوب در دیواره رگها شده و رگ ها را باریک نماید. هرچه LDL بیشتری در خون موجود باشد، خطر بیماری قلبی در افراد بیشتر می گردد.
لیپوپروتئین پرچگالی (HDL)
این نوع لیپوپروتئین که به HDL یا کلسترول خوب معروف است، به بدن برای دفع کلسترول بد یا LDL یاری می نماید. هرچه سطح HDL خون بالاتر باشد، بهتر است. اگر سطح HDL خون پایین باشد خطر بیماری های قلبی افزایش می دهد.
لیپوپروتیئن خیلی کم چگالی (VLDL)
این نوع لیپوپروتئین که شبیه کلسترول LDL است، اما میزان چربی در آن بیشتر از همه بوده و میزان خیلی کمی پروتئین دارد.
تری گلیسیرید
تری گلیسیرید نوع دیگری چربی خون است که در خون موجود است و از انواع خیلی کم چگالی می باشد. کالری اضافی، الکل یا قندخون موجود در بدن به تری گلیسیرید نبدیل شده و در سلول های چربی درون بدن ذخیره می شوند.

چه عواملی بر سطح کلسترول خون تاثیر دارد؟

طیف مختلفی از عوامل متفاوت می تواند بر سطح کلسترول خون تاثیر بگذارد. این عوامل شامل:
رژیم غذایی
چربی های اشباع و کلسترول موجود در خوراکی ها سطح کلسترول خون، را افزایش می دهد. سعی به کاهش مصرف خوراکی های حاوی چربی اشباع و کلسترول نمایید.
وزن بدن
اضافه وزن و چاقی علاوه بر اینکه خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می دهد، باعث افزایش سطح کلسترول خون هم می گردد. کاهش وزن می تواند به شما برای کاهش کلسترول LDL و افزایش کلسترول HDL یاری نماید.
ورزش
فعالیت بدنی و ورزش منظم سطح کلسترول HDL را افزایش داده و سطح کلسترول LDL را کاهش می دهد. میزان ورزش توصیه شده روزانه حداقل 30 دقیقه می باشد.
سن و جنس
هرچه سن ما بیشتر می گردد سطح کلسترول خون، نیز افزایش می یابد. قبل از سن یائسگی زنان سطح کلسترول کم تری نسبت به مردان دارند، اما بعد از دوران قاعدگی سطح کلسترول خون زنان نسبت به مردان هم سن خود افزایش می یابد.
قندخون
دیابت کنترل نشده باعث افزایش سطح کلسترول خون می گردد. با کنترل قندخون می توان به کاهش سطح کلسترول خون نیز یاری نمود.
عوامل ارثی
کلسترول بالای خون می تواند ارثی و ژنتیکی باشد.
سیگار کشیدن
سیگار کشیدن به دیواره رگ های خونی آسیب رسانده و آنها را برای رسوب کردن کلسترول آماده می نمایند. بعلاوه سیگار کشیدن می تواند سطح کلسترول خوب خون (HDL) را کاهش دهد. اگر شما سیگار می کشید برای ترک سیگار اقدام نمایید.
سایر دلایل
برخی از داروها و بیماری های خاص می توانند سطح کلسترول خون را افزایش دهند.

سطح طبیعی کلسترول چه میزان باید باشد؟

هر فرد بالای بیست سال باید حداقل هر پنج سال یکبار اقدام به آزمایش سطح کلسترول نماید. بعد از آزمایش میزان مناسب انواع کلسترول برای که به وسیله ایالات متحده اعلام شده است، سطوح زیر می باشد:
کلسترول مجموع (Total cholesterol) شرایط
پایین 200 میلی گرم عالی
بین 200 تا 239 در محدوده خطر
بالای 240 میلی گرم بالا (خطرناک)
سطح کلسترول بد یا LDL شرایط
زیر 70 میلی گرم برترین میزان برای افراد دچار بیماری قلبی
زیر 100 میلی گرم برترین میزان برای افرادیکه در خطر ابتلابه بیماری قلبی قرار دارند
بین 100 تا 129 میلی گرم تقریبا مناسب
بین 130 تا 159 میلی گرم در محدوده خطر
بین 160 تا 189 بالا
190 میلی گرم به بالا خیلی زیاد
سطح تری گلیسرید خون شرایط
زیر 150 میلی گرم عالی
بین 150 تا 199 در محدوده خطر
بین 200 تا 499 خطرناک

کلسترول بالای خون چگونه درمان می گردد؟

بسته به سطح کلسترول خون شما می بایست از ترکیب تغییرات سبک زندگی و درمان های پزشکی استفاده نمود. درمان های پزشکی بسته به شرایط شما به وسیله پزشک تجویز می شوند، برخی از داروهای مورد استفاده پزشکان برای درمان کلسترول خون شامل:

استاتین ها

نیاسین

آسپرین

داروهای درمان فشار خون بالا

و تغییرات سبک زندگی که می تواند به شما در کاهش کلسترول خون، یاری کند شامل:

ورزش کردن و افزایش فعالیت بدنی

خوردن میوه، سبزی، غلات کامل و رعایت رژیم غذایی سالم

اجتناب از غذاهای حاوی چربی اشباع که در غذاهای سرخ نموده و غیره واقع شده است

مصرف روغن ها و چربی های مناسب مانند روغن زیتون، کانولا و …(مصرف چربی نباید بیشتر از 10 درصد کل کالری دریافتی شما در روز باشد)

خواب کافی

کاهش وزن

اجتناب از مصرف الکل

ترک سیگار

خوردن ماهی های خاص از جمله ماهی تن و سالمون

پیشگیری از افزایش سطح کلسترول خون

همان تغییراتی که برای سبک زندگی بیان کردیم، می تواند به کاهش سطح کلسترول خون هم یاری نماید. برای پیشگیری از ابتلا به کلسترول خون شما می توانید:

وزن خود را کاهش دهید و به سطحی مناسب برسید.

ترک سیگار

مصرف چربی و نمک را کاهش داده و از میوه و سبزی در رژیم غذایی خود استفاده نمایید.

حداقل 30 دقیق در روز ورزش نمایید.

منبع: سایت راستینه

منبع: راسخون
انتشار: 23 آبان 1400 بروزرسانی: 23 آبان 1400 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 1403

به "هرآنچه که باید راجع به کلسترول خون بدانیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هرآنچه که باید راجع به کلسترول خون بدانیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید