چرا شاخه زیتون چین به جنگنده گرگ بدل شد؟

به گزارش مجله خزرکوه، ایسنا نوشت: چند روز پیش پس از آنکه مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا ایده یک سفر به چین را تا اواخر سال جاری میلادی مطرح نمود، بسیاری تعجب کردند که چرا ساعاتی پس از این صحبت نزاع جدید بین دو کشور بر سر تعطیلی کنسولگری چین در هوستون آمریکا مطرح شد.

چرا شاخه زیتون چین به جنگنده گرگ بدل شد؟

به گزارش نشریه ساوت چاینا مورنینگ پست، دیپلمات های ارشد چین بنا به گفته برخی منابع وابسته به دولت این کشور، در قبال این پیشنهاد غیرمعمولی اسپر نه آمادگی و نه از آن اطلاع داشتند. او این پیشنهاد را در حین یک سخنرانی شدیداللحن روز سه شنبه گذشته خود که در آن قانون شکنی سیستماتیک و رفتار تهاجمی چین در دریای چین جنوبی را به طور مشخص محکوم کرد، مطرح ساخت.

وزارت امور خارجه چین مطرح کرد، ایده مارک اسپر برای تقویت مدیریت بحران را مورد ملاحظه قرار داده است. این بر احتیاط پکن در بدترین چالشی که از زمان برقراری روابط رسمی میان آمریکا و چین در 1979 تا به امروز دو کشور را رودرروی هم قرار داده، تاکید دارد. این در حالی اتفاق افتاده که پکن مشتاق به دریافت بازخوردی مثبت از بابت پیشنهاد وانگ یی، وزیر امور خارجه این کشور برای شروع مجدد روابط دوجانبه با بازگشایی تمامی مجاری مصاحبه در اوایل ماه جاری میلادی بود اما این موضع آشتی جویانه وانگ یی که در ماه های اخیر نسبتاً نادر بوده، با برخورد دولتی هرچه بیشتر بی صبر و متخاصم، تحت رهبری دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا که در راستای تقویت شانس انتخاباتی به خطر افتاده اش به دنبال سرسختی بیشتر با چین است، روبرو شد.

یون سون، یک کارشناس ارشد مرکز استیمسون در واشنگتن مطرح کرد: وانگ واقعاً به دنبال راه هایی برای کاستن از تنش ها با آمریکا بود زیرا چین نگران فرایند بدتر شدن تنش ها است. وی ادامه داد: اما برخی اقدامات آمریکا بعد از شاخه زیتونی که پکن نشان داد مثل یک سیلی به صورت بوده اند.

در هفته های قبل از بروز مناقشه تعطیلی کنسولگری های آمریکا و چین که پکن آن را تشدید بی سابقه تنش خواند، واشنگتن به میزان چشمگیری فشارها بر پکن را از جمله با قدرت نمایی در دریای چین جنوبی، اعمال تحریم بر هنگ کنگ و به بهانه سین کیانگ و گرم تر کردن روابطش با تایوان افزایش داد. دیپلمات های ارشد چین از جمله خود وانگ یی در روبروه با این قلدری آمریکا، شروع به مقابله با آمریکا کردند و ابهام معمول در مدیریت روابط دوجانبه پکن با آمریکا به عنوان مهمترین روابط دوجانبه را کنار گذاشتند.

اگرچه این نامعمول نیست که پکن از واشنگتن انتقاد کند اما در طی سالهای گذشته مقام های چینی عمدتاً از ذکر مستقیم نام آمریکا و یا رهبران این کشور حتی در اوج جنگ تجاری ادامه دار ترامپ با چین نیز پرهیز میکردند. با این حال از 13 ژوئیه یعنی زمانی که مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا ادعاهای توسعه طلبانه چین در مناقشه دریایی را کاملاً غیرقانونی خوانده و محکوم کرد (این به عنوان یک نقطه عطف در سیاست واشنگتن در قبال دریای چین جنوبی نگریسته شد) از آن پس وانگ یی مستقیماً در دست کم پنج موقعیت به آمریکا حمله کرد. وانگ یی در دیدارهای دو جانبه اش با همتایان خود از فیلیپین، ویتنام، آلمان، فرانسه و روسیه مکررا و صراحتا نیروهای ضد چین در آمریکا را از بابت در پیش دریافت قلدری، تحریک و پارانویای به سبک مک کارتی محکوم کرد.

معاون های وزیر خارجه نظیر لی یوچنگ، لوئو ژائوهوی و ژنگ زگوانگ هم در این تقابل مستقیم با آمریکا اظهاراتی مشابه وانگ یی مطرح و در جریان دیدارهای دو جانبه و چند جانبه خود با کشورهای اتحادیه اروپا و اتحادیه آ سه آن مستقیماً دولت دونالد ترامپ را مقصر اعلام کردند.

وانگ یی به طور خاص از حملات پامپئو به چین در سخنرانی چند روز پیشش که در آن این دیپلمات ارشد آمریکا تاریخچه حدوداً 50 ساله تعامل اقتصادی و سیاسی دو کشور را شکست خورده خوانده و رویکرد جدید در قبال چین را رویکرد بی اعتماد باش و بررسی کن توصیف کرد، انتقاد کرد. وانگ یی در مذاکراتش با سرگئی لاوروف، همتای روسیه ای خود در 18 ژوئیه هم تاکید کرد: آمریکا احساس عقلانیت، اخلاق و اعتبار خود را به موجب احیای ذهنیت منسوخ شده جنگ سردی از دست داده است.

ناظران گفتند، آمریکا دارد این پیام را به کشورهای دیگر هم می دهد که آنها احتمالاً نمی توانند خودشان را از تقابل چین و آمریکا کنار بکشند.

تیم روهلینگ، یک محقق و کارشناس در انستیتوی امور بین الملل سوئد اظهار کرد: ذهنیت جنگ سردی و جدا کردن اروپایی ها از آمریکایی ها در حقیقت جدید نیست. طبق درک من این دو هدف دارد؛ دفع انتقادها با این استدلال که بی پایه و اساس و تفکر قدیمی هستند و رفتن به سراغ اروپایی ها و دیگران به عنوان شریک بالقوه.

تحلیلگران همچنین گفتند، در این حین که موضع تند دولت ترامپ در قبال چین برای هدفش در راستای تشکیل یک بلوک ایدئولوژیکی به سبک جنگ سرد علیه پکن زیانبار است، رویکرد گزنده و تهاجمی چین تحت عنوان جنگنده گرگ هم مناقشه برانگیز است.

به گفته استیو تسانگ، مدیر انستیتوی SOAS China در دانشگاه لندن، در دوران ریاست جمهوری شی جنیپینگ، سیاست خارجی چین گرایش ملی گرایانه به خود گرفته، تسلط حزب حاکم بر قدرت هرچه بیشتر تقویت شده و بحث ها درباره سیاست های داخلی عمدتاً تعطیل شدند.

وی گفت: در حالی که شی جینپینگ دیپلمات های چینی را تشویق می کند که در خارج کردن شمشیر از غلاف تردید نکنند مشوقهایی را برای آنکه دیپلمات ها به جای دیپلماسی سنتی، دیپلماسی جنگنده گرگ را در پیش بگیرند ایجاد کرده است. حالا سیاست خارجی چین هر چیزی است که شی جینپینگ بگوید.

ژو ژیکان، یک پروفسور علوم سیاسی و روابط بین الملل در دانشگاه باکنل پنسیلوانیا اظهار کرد: این تاسف برانگیز است که دو کشور آمریکا و چین شیوه دیپلماسی جنگنده گرگ را اکنون در پیش گرفته اند و دیپلماتها و مقام های ارشد آنها از ادبیات غیر دیپلماتیک برای مقصر دانستن طرف مقابل از بابت همه مسائل دوجانبه استفاده می کنند.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 1 مهر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 691

به "چرا شاخه زیتون چین به جنگنده گرگ بدل شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا شاخه زیتون چین به جنگنده گرگ بدل شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید