گزارش سری آمریکا در سال 1382: کانادا به برنامه اتمی ایران بدبین است؛ می خواهد گزارش البرادعی را جلو بیندازد

به گزارش مجله خزرکوه، انتخاب اسناد ویکی لیکس در رابطه با ایران را که متعلق به سال های 1972 تا 2009 است، را به صورت روزانه و به منظور آگاهی مخاطبان نسبت به تحولات و اتفاقات گذشته، منتشرمی کند

گزارش سری آمریکا در سال 1382: کانادا به برنامه اتمی ایران بدبین است؛ می خواهد گزارش البرادعی را جلو بیندازد

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و ابشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

سرویس تاریخ انتخاب: سفارت آمریکا در تلگرافی سری از کانادا به تاریخ پنجشنبه دوم مرداد 1382 به بحث گزارش البرادعی درمورد ایران پرداخته است.

به گزارش انتخاب؛ متن این سند که ویکی لیکس آن را منتشر نموده، در زیر آمده است:

موضوع سند: ایران/آژانس: کانادا پذیرفته است که باید گزارش البرادعی جلو انداخته گردد، اما تردید دارد که امکان آن برای نشست 15 آگوست وجود داشته باشد

طبقه بندی: سری

پنج شنبه 18:17 دقیقه بیست و چهارم جولای 2003

از: کانادا

به: نامشخص

1. کانادا با ما موافق است که گزارش آینده دبیرکل آژانس درباره ایران باید پیش از نشست 29 آگوست منتشر گردد تا بتوان کمپین تاثیرگذاری برای آن در نشست 8 تا 12 آگوست شورای حکام انجام داد، اما معتقد است که تاریخ 15 آگوست شدنی نیست. تری وود، معاون مدیر امورخارجه در حوزه عدم گسترش روز 23 جولای به ما گفت که غیبت طولانی مدت البرادعی و گولداشمیت، معاون او (که روز 18 آگوست از مرخصی برمی گردند) و احتیاج به داشتن یک گزارش تفصیلی، کار را برای آژانس سخت می نماید که بخواهد دو هفته زودتر این گزارش را ارایه کند. اما وود می گوید ما باید زمان بیشتری برای آمادگی برای نشست شورای حکام در مقایسه با زمان نشست ژوئن داشته باشیم که در آن موقع گزارش معاون آژانس درباره ایران در روز 6 ام منتشر شد و نشست شورای حکام روز 16 ام برگزار گردید. اینکه چقدر قبل از 29 آگوست منتشر گردد بسیار مهم است.

2. وود می گوید که کانادا اگر گزارش معاون آژانس تا روز 15 آگوست جلو آورده گردد هم یک مشکل دیگر برای کانادا وجود خواهد داشت و آن اینکه یک سازمان دولتی این کشور قرار است اطلاعات حساسی درباره ایران به دبیرخانه آژانس بدهد و می خواهد این کار را در اواسط ماه آگوست (ضرب الاجل آژانس برای تسلیم اطلاعاتی که در گزارش 15 آگوست منظور خواهند شد) انجام دهد و وود مطمئن نیست که ارایه این اطلاعات که خارج از اختیار وزارت امورخارجه است را تا چه حد می توان جلو انداخت. اما می گوید کانادا می خواهد این اطلاعات را به هر شکل ممکن در گزارش آژانس لحاظ کند. (توجه: کانادا قبل از این اطلاعات خود را با آژانس به اشتراک نگذاشته است و نمی داند چطور باید این کار را انجام دهد. دولت کانادا به ما اطلاع داده است که اطلاعاتی را درباره برنامه هسته ای ایران در اواخر دهه 1990 در کلایه به دست آورده است. انتها نکته).

3. دولت کانادا همچنان به هردوی دولت ایران و آژانس فشار می آورد تا تمامی اطلاعات را اعلام و تمامی مسئولیت ها را بپذیرند. وود میگوید سفیر کانادا در وین با معاون آژانس، والر در روز 24 جولای ملاقات نموده و بر نگرانی های کانادا از جمله جلو انداختن زمان گزارش آژانس تاکید نموده و رویکرد مصرانه ای را درباره بازرسی ها خواهد داشت و از تمامی ابزار های آژانس از جمله بازرسی های ویژه استفاده خواهد نمود. وود به قبلا در این ماه به یکی از مسئولان دبیرخانه گفته بود که اگر ایران با نمونه گیری محیطی از کلایه موافقت نکند، کانادا خواستار بازرسی های ویژه در آنجا خواهد شد. وود در حال آماده کردن نامه وزیر گراهام به البرادعی برای تاکید بر همین پیغام بود و گفت که گراهام نگرانی های کانادا را مجددا با خرازی وزیر امورخارجه ایران در این ماه مطرح خواهد نمود. او اشاره نمود که دسترسی کانادا در تهران اکنون که سفیر این کشور به دلیل مرگ زهرا کاظمی عکاس خبرنگار کانادایی فراخوانده شده، بسیار محدودتر خواهد بود.

4. در مجموع وود درباره تغییر نظر ایران بدبین بود. او اشاره نمود که کارشناسانی که همراه البرادعی به ایران سفر نموده بودند به دلیل عدم همکاری ایرانی ها زودهنگام برگشته بودند. وود گفت که بازرسی های آژانس نشان دهنده افزایش فعالیت های ایرانی ها روی مواد هسته ای بود که اعلام ننموده بودند.

کلوچی

منبع: انتخاب
انتشار: 7 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 319

به "گزارش سری آمریکا در سال 1382: کانادا به برنامه اتمی ایران بدبین است؛ می خواهد گزارش البرادعی را جلو بیندازد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش سری آمریکا در سال 1382: کانادا به برنامه اتمی ایران بدبین است؛ می خواهد گزارش البرادعی را جلو بیندازد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید