80 درصدِ آلودگی هوای تهران ناشی از منابع متحرک است

به گزارش مجله خزرکوه، سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان تهران گفت: آلودگی هوای شهر تهران یک ابر چالش زیست محیطی و حل این مشکل نیازمند کار بین بخشی است و فقط محیط زیست در این زمینه مسوولیت ندارد.

80 درصدِ آلودگی هوای تهران ناشی از منابع متحرک است

به گزارش ایسنا، علی روشنی اضافه نمود: بیش از 20 دستگاه براساس قانون هوای پاک وظایفی بر عهده دارند و همه دستگاه های مکلف باید در جهت انجام وظایفشان کوشش نمایند البته ایجاد هماهنگی بین همه دستگاه ها در سطح ملی باید اتفاق بیفتد تا این ابر چالش زیست محیطی حل گردد. در واقع هرچه قدر هماهنگی بیشتر باشد، احتمال کاهش آلودگی هوا افزایش می یابد.

وی با بیان اینکه مشکل آلودگی هوا یک شبه حل نمی گردد، اظهارکرد: بعضی از راه چاره های کاهش آلودگی هوا در بلندمدت به حل این مشکل یاری می نماید مانند ارتقای کیفیت سوخت و بهره گیری از خودروی های هیبریدی.

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان تهران در پاسخ به پرسشی درباره اینکه کدام دستگاه تا به امروز در استان تهران در زمینه اجرای قانون هوای پاک همکاری لازم را ننموده است، گفت: نمی توان در این زمینه اظهارنظر قطعی کرد. در کل از همه دستگاه های متولی می خواهیم که پای کار بیایند.

وی به ذکر مثالی پرداخت و اظهارکرد: از واحد هایی مانند نیروگاه های حرارتی خواستیم که مصرف سوخت مازوت را متوقف نمایند. این واحد ها در حال حاضر از گاز طبیعی استفاده می نماید.

روشنی در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه یکی ازوظایف محیط زیست گشت و پایش است، گفت: ما حدود 14 تا 15 اکیپ گشت زنی داریم که شبانه روز از تمام واحد های صنعتی بازدید می نمایند. از اول آبان تعداد پایش های زیست محیطی را افزایش داده و طی این مدت بسیاری از واحد های آلاینده را کنترل نموده و به آن ها اخطار داده ایم.

وی با اشاره به اینکه حدود 80 درصد آلودگی هوای تهران ناشی از منابع متحرک است، اظهارکرد: یکی از وظایف ما نظارت بر مراکز معاینه فنی است و این کار را انجام داده ایم.

معاون مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران درباره این موضوع که به نظر می رسد محیط زیست وظایف نظارتی خود را در زمینه قانون هوای پاک به درستی انجام نمی دهد، گفت: بر اساس قانون هوای پاک سازمان محیط زیست تا حدی می تواند کار نظارتی انجام دهد. کارگروه هایی در سطح اداره کل محیط زیست و استان تهران داریم حتی نیرو های گارد محیط زیست را وارد این مقوله نموده ایم؛ نیرو هایی که باید از عرصه های طبیعی حفاظت نمایند، در حال حاضر در زمینه کنترل آلودگی بخش صنعت فعال هستند.

وی افزود: آنان به همراه کارشناسان محیط زیست کار نظارت بر واحد های صنعتی را انجام می دهند. در واقع80 درصد انرژی خود را صرف کاهش آلودگی هوای شهر تهران می کنیم.

روشنی در خاتمه درباره احتمال استفاده از گازوئیل پرگوگرد در ماه های آینده تاکیدکرد: بر اساس رویکرد سازمان محیط زیست هیچ نیروگاهی نباید از مازوت و گازوئیل پرگوگرد استفاده کند و محیط زیست با واحد های متخلف برخورد خواهد نمود.

منبع: فرارو
انتشار: 18 دی 1400 بروزرسانی: 18 دی 1400 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 1465

به "80 درصدِ آلودگی هوای تهران ناشی از منابع متحرک است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "80 درصدِ آلودگی هوای تهران ناشی از منابع متحرک است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید