فزونی علوم پزشکی جهرم در مدلسازی بیماری زایی کووید 19

به گزارش مجله خزرکوه، خبرنگاران/فارس رئیس دانشگاه علوم پزشکی جهرم گفت: این دانشگاه در مدلسازی بیماری زایی کروناویروس، به عنوان دانشگاه برتر کشور تعیین شد.

فزونی علوم پزشکی جهرم در مدلسازی بیماری زایی کووید 19

دکتر محمد رحمانیان با اشاره به تشکیل کمیته اپیدمیولوژی کووید 19 توسط تمام دانشگاه های علوم پزشکی کشور که بر اساس پرتکل وزارت بهداشت بوده است، گفت: آنالیز الگوی بیماری زایی ویروس در شهرستان و مقایسه با دیگر نقاط کشور، آنالیز وضع موجود و پیش بینی فرایند بیماری در شهرستان و ارائه مدل های اپیدمیولوژیک، آنالیز مسائل و ارائه راهکارهای در کنترل بیماری در شهرستان از اهم وظایف این کمیته است.

به گفته وی پیش بینی نیازهای آینده و فعلی اعم از تعداد تخت های بیمارستانی، تخت ICU، دستگاه ونتیلاتور، تجهیزات حفاظت فردی پرسنل، تعیین شرایط بیماران شناسایی شده، پیگیری موارد تماس، ارائه و ارسال اطلاعات اپیدمیولوژیک بیماران شهرستان بصورت هفتگی به کمیته اپیدمیولوژی کشوری از اقدامات مهمی است که توسط کمیته دانشگاه در حال اجرا است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جهرم اعلام کرد: بر اساس این سیاستگذاری، کمیته اپیدمیولوژی دانشگاه تا به امروز یک گزارش شامل مدل سازی بیماری در سناریو های مختلف، تعیین شرایط اپیدمیولوژیک بیماری و ارائه مدل علمی تغییر رفتار جامعه راجع به اینکه چرا مردم به توصیه های بهداشتی عمل نمی نمایند به کمیته کشوری اپیدمیولوژی ارسال نموده است.

وی اعلام کرد: بعد از آنالیز های اجرا شده توسط کمیته اپیدمیولوژی کشوری کووید 19، تعیین گشت تحلیل ها و پیشنهادات سه دانشگاه علوم پزشکی جهرم، شاهرود و شهرکرد برای کنترل بیماری از نظر کمی و کیفی در بین سایر دانشگاه های علوم پزشکی کشور به عنوان برتر شناخته شده است.

به گفته رحمانیان، تحلیل ها و پیشنهادات این سه دانشگاه در موضوع چگونگی کنترل این بیماری برای الگوسازی در اختیار سایر کمیته های اپیدمیولوژی دانشگاه های علوم پزشکی کشور قرار داده شده است.

وی خاطر نشان کرد: کمیته اپیدمیولوژی کووید 19 دانشگاه علوم پزشکی جهرم به صورت شبانه روزی شرایط بیماری در این شهرستان، استان فارس، کشور و دنیا را رصد نموده و به صورت فعال مدل سازی های خود را به روز و برای استفاده متولیان دانشگاهی و کشوری ارسال می نماید.

دکتر وحیدرضا رحمانیان عضو هیئت علمی گروه اپیدمیولوژی دانشگاه عاوم پزسکی جهرم نیز گفت: اقدامات اجرا شده در کمیته اپیدمیولوژی دانشگاه شامل تحلیل و مدل سازی فرایند بروز بیماری در شهرستانجهرم ارائه پیشنهادات برای کنترل بیماری در کشور و شهرستان به کمیته اپیدمیولوژی کشوری و تجزیه تحلیل داده های اپیدمیولوژیک بیماران شناسایی شده و ارسال آن به مسئولین دانشگاهی و ستاد کشوری بوده است.

رحمانیان اعلام کرد: محاسبه میزان شاخص انتقال بیماری بصورت اختصاصی و روزانه در شهرستان انجام می گردد. رصد شاخص ها به طور منظم و مشاهده تغییر در آن تعیین می نماید که تغییر رفتار مردم طی روز های گذشته چگونه بوده است و فرایند بیماری طی روز های آینده چگونه خواهد بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 456

به "فزونی علوم پزشکی جهرم در مدلسازی بیماری زایی کووید 19" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فزونی علوم پزشکی جهرم در مدلسازی بیماری زایی کووید 19"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید