نحوه فاصله گذاری در حمل و نقل عمومی ، معین محل نشستن و ایستادن در اتوبوس و مترو ، رزرو جایگاه اتوبوس دربستی

به گزارش مجله خزرکوه، بنا بر تصمیم ستاد ملی کرونا از فردا 23 فروردین ماه باید دو سوم کارمندان و کارگران در محیط کاری خود حاضر باشند، باتوجه به این تصمیم اتخاذ شده طبیعی است با دو برابر شدن حضور کارمندان و کارگران در فضاهای کاری، بار مضاعف به سیستم حمل و نقل عمومی وارد می گردد و این یعنی شلوغ شدن اتوبوس، مترو و وسایل حمل ونقل عمومی.

نحوه فاصله گذاری در حمل و نقل عمومی ، معین محل نشستن و ایستادن در اتوبوس و مترو ، رزرو جایگاه اتوبوس دربستی

به گزارش مجله خزرکوه به نقل از ایسنا، علاوه بر تصمیم ستاد ملی کرونا، شورای ترافیک نیز تصمیم گرفته که از فردا شنبه 23 فروردین ماه طرح های ترافیکی اما با سبک و سیاق جدید مجددا اجرایی گردد که اجرای این طرح ها نیز قطعا موجب گرایش افراد بیشتری به استفاده از شبکه حمل ونقل عمومی می گردد، این افزایش تقاضا در حالی است که در روزهای اخیربا انتشار تصاویری از شلوغی اتوبوس و مترو، نگرانی از شیوع دوباره کرونا دوباره مطرح شده است و برهمین اساس مسئولان شهرداری تهران سعی کردند تا در راستای اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در حمل ونقل عمومی، راهی برای کم کردن نگرانی شهروندان پیدا نمایند که در ذیل اشاره ای به این اقدامات می گردد:

  • تغییر طرح ترافیک متناسب با روزهای کرونایی

عمار سعیدیانفر مدیر واحد ساماندهی طرح ها و محدوده های ترافیکی شهرداری تهران با اعلام خبر تغییر نحوه اجرای طرح های ترافیکی متناسب با شیوع کرونا می گوید: براساس مصوبه ستاد ملی کرونا ساعت کاری ادارات از شنبه 23 فروردین ماه ساعت 7 الی 14 معین شده است، به همین دلیل تصمیمات شورای ترافیک نیز در راستای این تصمیمات اتخاذ شد، به طوریکه بر اساس مصوبه شورای ترافیک تهران، از فردا شنبه 23 فروردین طرح ترافیک از ساعت 7:30 صبح تا 19 بعد از ظهر اجرا می گردد.

به گفته وی، طرح ترافیک و آلودگی هوا از ساعت7:30 تا 19 اجرایی می گردد و از ساعت 14 تا 16 به شهروندان شاغل در تهران فرصت دو ساعته داده خواهد شد که در طرح های ترافیکی از داخل طرح فقط یکبار به صورت رایگان خارج شوند.

وی اضافه نمود: این طرح منطبق با ساعت کاری ادارات و شاغلین است که براین اساس در ساعت 14 تا 16 نیز امکان یکبار خروج رایگان وجود داشته باشد و این مسأله برای افرادی که با ماشین شخصی در محل کار حاضر می شوند مناسب است.

سعیدیانفر با بیان اینکه از روز شنبه 23 فروردین ماه، شهروندان باید در کارت شهروندی خود حداقل 56 هزار تومان اعتبار داشته باشند، ادامه می دهد: درصورت عدم موجودی در حساب شهروندی، طرح ترافیک با ضریب یک حساب می گردد و در واقع 20 درصد به ضرر آنها خواهد بود. ضمناً رزرو طرح ترافیک در هفته آینده الزامی نیست.

  • مراقب فاصله ها در اتوبوس باشید ؛ رزرو جایگاه اتوبوس دربستی

محمود ترفع مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی شهر تهران نیز با اعلام اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در اتوبوس های خصوصی و عمومی از فردا شنبه 23 فرودین ماه می گوید: از آنجایی که از روز شنبه23 فروردین ماه بنا به تصمیم ستاد ملی کرونا باید دو سوم کارکنان در محل کار خود حاضر باشند، تمهیدات خاصی برای پوشش حمل و نقل عمومی علی الخصوص اتوبوس ها اندیشیده شده است.

مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی شهر تهران با بیان اینکه از روز شنبه هیچیک از اتوبوس های پایتخت در پارکنیگ ها متوقف نخواهد بود و ناوگان اتوبوسرانی علی الخصوص خطوط بی آرتی فعال خواهند بود، اظهارمی نماید: البته سعی کردیم با وجود کمبود امکانات و وقت، اتوبوس ها را علامت گذاری کنیم.

وی با بیان اینکه از روز شنبه مسافران با علامت هایی بر روی جایگاه های اتوبوس روبرو می شوند، ادامه می دهد: بر روی جایگاه های 2 تایی، تنها یک نفر می تواند بنشیند و جایگاه خالی نیز با علامت تعیین می گردد؛ همچنین در کف اتوبوس ها علامتی نصب خواهد شد که مردم را به رعایت فاصله گذاری اجتماعی دعوت می نماید.

ترفع می افزاید: البته اینگونه اقدامات پیش نیازهایی لازم دارد و در تمام جهان پروتکل هایی برای خروج مردم از خانه مصوب شده است و تنها افرادی که مجبورند، از خانه خارج می شوند؛ چراکه اگر قرار باشد مانند روزهای قبل از شیوع کرونا مردم به خیابان ها بیایند و از حمل و نقل عمومی استفاده نمایند، قطعا شاهد ازدحام جمعیت خواهیم بود.

مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی تهران با دعوت از مردم برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی در اتوبوس های پایتخت می گوید: مردم باید فاصله گذاری اجتماعی را رعایت نمایند و اگر اتوبوس، دارای مسافران زیادی بود، از سوار شدن به آن خودداری نمایند، اما دقت داشته باشید ما قوه قهریه نداریم و تنها می توانیم با اتکا به تعهد مردم، این طرح را اجرایی کنیم.

ترفع در خصوص اجرای طرح رزرو جایگاه با تاکید بر اینکه این طرح برای اتوبوس های حمل و نقل عمومی نیست، گفت: این طرح برای ناوگان اتوبوسرانی نیست، بلکه یک استارتاپ، اپلیکیشنی را به نام به همراه طراحی نموده که مردم در صورتیکه مایل نباشند از حمل و نقل عمومی استفاده نمایند، می توانند با در اختیار دریافت یک مینی بوس یا اتوبوس خصوصی دربستی، با درج مبداء و مقصد خود، از این طرح برای جایگاه های این مینی بوس ها و اتوبوس های دربستی استفاده نمایند.

وی با بیان اینکه در این اپلیکیشن از اتوبوس و مینی بوس های دربستی که معمولا برای سرویس کارکنان ادارات فعالند، استفاده می گردد، اظهار می نماید: به هیچ عنوان این اپلیکیشن در اتوبوس های شرکت واحد، کاربرد ندارد و با رزرو جایگاه این اتوبوس ها، از تراکم جمعیت جلوگیری می گردد؛ چراکه در یک اتوبوس با ظرفیت 30 جایگاه، تنها 15 نفر سوار می شوند.

  • سوار شدن تنها 3 مسافر و طراحی فضای مخصوص برای راننده

علیرضا قنادان مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهر تهران نیز با اشاره به طراحی فضایی برای استقرار رانندگان می گوید: اجرای طرح فاصله گذاری در تاکسی های پایتخت اجرا می گردد، به طوریکه در راستای حفظ سلامت مسافران و رانندگان تاکسی، از روزهای گذشته اقدام به نصب طلق هایی برای ایجاد فاصله میان رانندگان و مسافران نموده ایم و این در حالی است که برای اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی تنها دو مسافر می توانند در جایگاه های عقب سوار شوند.

وی بیان اینکه در مرحله اول این جدانماینده ها برروی 3000 دستگاه تاکسی نصب می گردد، ادامه می دهد: این طرح در خطوط پرتقاضا اجرایی می گردد و بعد از آن، این طرح در مابقی تاکسی ها نیز اجرایی می گردد.

قنادان با تاکید بر اینکه این فضاهای جدانماینده برای همه نوع تاکسی اعم از ون، پژو و... طراحی شده است، اظهار می نماید: جنس این طلق ها به گونه ای است که ماندگاری بالایی دارد و رانندگان می بایست تا زمانی که ریسک بیماری کرونا بالا است از آنها استفاده نمایند؛ اما بعد از عبور از بیماری کرونا، رانندگان خودشان تصمیم می گیرند که آیا این طلق ها را برداشته یا استفاده نمایند.

مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهر تهران تصریح می نماید: فضایی برای رد و بدل کردن پول تعبیه شده، اما ترجیح ما پرداخت الکترونیک کرایه تاکسی است.

  • در مترو؛ روی علامت ها بشین و بایست

فرنوش نوبخت مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه نیزاز اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی با نصب نشانه هایی در مترو پایتخت اطلاع داد و می گوید: محل نشستن و ایستادن مسافران در قطارها، پله برقی ها، مقابل باجه های فروش بلیت و دستگاه های خودپرداز درایستگاه های خطوط مترو را علامت گذاری نموده ایم.

وی با اشاره به استقبال شهروندان از مترو می افزاید: اگر پروتکلی برای تردد در سطح شهر ویا ممانعت برای خروج از منازل وجود نداشته باشد استفاده از مترو نیز همانند دیگر وسایل حمل و نقل عمومی انجام می گیرد و تعداد مسافران نیز روز به روز افزایش می یابد؛ ما نمی توانیم مانع استفاده شهروندان از مترو شویم یا برای این موضوع مامور پیش بینی کنیم و تنها راه اجرای پیروز این طرح، همکاری شهروندان و مسافران در مترو رعایت فاصله اجتماعی می باشد.

نوبخت با بیان اینکه تمهیداتی همچون ضدعفونی قطارها، ایستگاه ها و پایانه ها هر روز در چندین نوبت و به صورت مستمر برای مقابله با ویروس کرونا انجام می گردد به نصب برچسب های فاصله گذاری اجتماعی در مترو اشاره نموده و می گوید: در این شرایط رعایت موضوعات بهداشتی توسط خود مسافران بسیار حائز اهمیت است.

وی خاطرنشان می نماید: با توجه به تصمیم حضور50 درصدی کارکنان ادارات در روزهای آینده با افزایش مسافر روبرو هستیم و با توجه به اینکه مترو وسیله حمل و نقل انبوه بر است و شرایط آن با سایر وسایل حمل و نقل عمومی متفاوت است باید رعایت فاصله اجتماعی توسط شهروندان مورد توجه قرار گیرد و امیدوارم مسافران مترو با آموزش هایی که این روزها به وسیله مختلف ارایه داده شده، هوشمندانه خودشان فاصله احتماعی را رعایت نمایند.

به گزارش ایسنا، طرح فاصله گذاری اجتماعی در حالی قرار است از فردا (شنبه) در شبکه حمل ونقل عمومی اجرایی گردد که ضمانت اجرایی ندارد و به نظر می رسد این بار بایستی خود مردم و شهروندانی که باید بر سر کار بروند، حواسشان باشد تا در این روزهای کرونایی، فاصله شان با مسافران دیگر حفظ گردد و سالم بمانند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 13 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 499

به "نحوه فاصله گذاری در حمل و نقل عمومی ، معین محل نشستن و ایستادن در اتوبوس و مترو ، رزرو جایگاه اتوبوس دربستی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه فاصله گذاری در حمل و نقل عمومی ، معین محل نشستن و ایستادن در اتوبوس و مترو ، رزرو جایگاه اتوبوس دربستی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید